Zakoreňujem sa v Partizánskom

“Buď prvním!”

Tomáš Baťa

Zakoreňujem sa v Partizánskom je prvá aktivita, s ktorou Skrášľovací spolok Partizánske oslovil verejnosť.

Začala sa ako súkromná aktivita troch rodín, keď sme v jednom z mestských parkov po dohode s Oddelením životného prostredia vysadili tri stromy – platan, dub a lipu. Vandalizmus prežila len lipa, no neodradilo nás to a v roku 2013 sme zasadili dva platany.

Pár rokov sme nesadili a na jar roku 2019 sme si povedali, že môžeme skúsiť spraviť Zakoreňujem sa ako verejnú akciu a pokračovať v tvorbe mesta v záhradách, ktoré spoločnosť Baťa začala budovať 8. 8. 1938. Iniciatíva zaznamenala ohlas a tak v apríli 2019 vysadili obyvatelia Partizánskeho 25 stromov na verejné plochy. Presvedčilo nás to, že obyvateľom nie sú stromy ľahostajné a tak pokračujeme.

Zakoreňujem sa v Partizánskom je prvá aktivita, s ktorou Skrášľovací spolok Partizánske oslovil verejnosť.

Zakoreňujem sa v Partizánskom má jarnú (apríl) a jesennú (október) časť.

Ako to funguje

Riadime sa baťovskými pravidlami a zodpovednosťou, ktorou je pretkaný celý Baťov systém riadenia.

Ako to funguje

Riadime sa baťovskými pravidlami a zodpovednosťou, ktorou je pretkaný celý Baťov systém riadenia.

Vyber

zodpovedne verejnú lokalitu v Partizánskom a druh stromu.

Kúp

si svoj stom.

Zasaď

svoj strom na vybranom mieste.

Staraj

sa o svoj stom a polievaj ho.

Ako sa zakoreňujeme

Ako sa zakoreňujeme

Zakoreňujem sa v Partizánskom 2021

Aj v tomto roku pokračuje naša iniciatíva Zakoreňujem sa v Partizánskom jarná a jesenná časť. Ideálne mesiace na výsadbu stromov sú marec, apríl, október, november. Prihlásiť sa môžete cez FB správu nášho spolku.

Ako to funguje:

 1. Vyber si lokalitu a druh stromu a napíš nám ju.
 2. Počkaj kým lokalitu a druh stromu schváli Oddelenie životného prostredia MÚ v Partizánskom. Skrášľovací spolok Partizánske za vás všetko odkomunikuje.
 3. Kúp si strom za vlastné financie.
 4. Zasaď si sám svoj strom.
 5. Aspoň jeden rok sa oň staraj a polievaj ho.

Nečakajme kým nás pohltí smog, zasaďme si našu budúcnosť. Pridajme sa k zodpovedným obyvateľom.

jeseň 2020

Na jeseň 2020 bolo v rámci Zakoreňujem sa v Partizánskom obyvateľmi vysadených 5 stromov na verejné plochy.

Čo človek to príbeh

Čo človek to príbeh. Čo príbeh to niekoľko dejových línií. Jedna moja dejová línia, časť zo mňa je spätá so stromami. Ani sama som nevedela ako veľmi až kým som nebola donútená otázkami okolia sa zamyslieť a odpovedať mojim blízkym, kde sa vo mne zobral taký silný vzťah ku stromom. A tak som premýšľala prečo tak rada sadím stromy, prečo mi stromy v Partizánskom chýbajú na mnohých miestach? Mnoho z “dospeláckych” potrieb vzniká v detstve. Som plnokrvná malomeštiačka, žiaden horal, ktorý odmalička vyrastá obklopený panenskou prírodou, no napriek tomu vo mne vzťah k stromom je silne zakorenený. Aj u mňa je to spomienka na detstvo, kedy som striedala dve malé mestá Partizánske a Hlohovec, chvíle, dni a týždne, ktoré som strávila u mojich starých rodičov v Hlohovci v dome blízko Pánskej záhrady. To bola príroda môjho detstva. Park, velikánske stromy, tieň a odlesky Slnka na listoch mohutných a majestátnych platanov.

Platan je dlhoveký strom, dožíva sa niekoľko storočí, to sú štyri a viac ľudských životov. Z tohto dôvodu vnímam platan v mojej kategórii ako dedičný strom, strom, ktorý sa v rodine dedí z pokolenia na pokolenie. A rodinní príslušníci si rozprávajú o tom kto a kedy a prečo ten konkrétny platan vysadil. Aj naša rodina už vysadila platany v Partizánskom. Vnímame ich ako odkaz pre budúce pokolenia a vždy, keď ideme okolo zastavíme sa s našim synom, či s mojimi rodičmi alebo s našimi kamarátmi a pripomenieme si prečo, kedy a ako sme platany vysadili. Venovali sme ich mestu, nevnímame ich ako stromy spojené s osudom našej rodiny, ale starali sme sa o ne, polievali ich až kým nenabrali na objeme.

Vysadili sme doteraz 14 stromov ako rodina alebo s priateľmi pre Partizánske (tri neprežili, no neodrádza nás to). Iniciatíva Zakoreňujem sa v Partizánskom je pre každého kto chce po sebe ako dedičstvo zanechať zelené mesto, zdravé ovzdušie, primerané klimatické podmienky na život… jednoducho zanechať strom, ktorého význam sa rokmi znásobí a naberie na význame. Pridaj sa!

jar 2020

Vytvorme z Partizánskeho skutočne zelenú oázu a miesto s príjemnou klímou.

Benefity vysádzania stromov v mestách na verejných plochách:

 1. znižujeme teplotu ciest, chodníkov, budov a vzduchu v lete
 2. vytvárame tieň
 3. dávame možnosť vtákom hniezdiť
 4. dávame možnosť včelám žiť
 5. dávame možnosť rôznym živočíchom žiť
 6. vytvárame pohodu pre ľudskú psychiku
 7. vytvárame vodozádržné plochy a voda sa výrazne neodparuje do vzduchu, ale zadrží sa v pôde
 8. vytvárame kyslík a zlepšujeme ovzdušie a zdravie obyvateľov
 9. skrášľujeme okolie
 10. zeleňou zlepšujeme kvalitu života
 11. udržujeme až zvyšujeme atraktivitu okolia svojej nehnuteľnosti a atraktívne prostredie so vzrastlou zeleňou je magnet pri predaji nehnuteľnosti za vyššiu cenu
 12. zvyšujeme atraktivitu mesta Partizánske
 13. znižujeme hluk v meste
 14. zeleňou dotvárame urbanizmus mesta

Rozhodol si sa, že prispeješ k tvorbe zdravého a krásneho mesta? Aby sme mali istotu, že o zeleň bude dobre postarané a strom sa aj ujme, rozhodli sme sa pokračovať vo vysádzaní stromov baťovským systémom. Spoliehame sa na seba a preto najlepšie sa o strom postará ten, kto stojí pri procese výsadby od začiatku.

“Zakoreňovačov” ako nazývame účastníkov nášho zeleného podujatia prosíme, aby:

 1. si vopred vyhliadli lokalitu, do ktorej by chceli strom/stromy zasadiť. Má ísť o verejnú plochu.
 2. napísali nám do správy na fb alebo mailom na skola.etikety@gmail.com vybranú lokalitu a druh stromu. Všetky povolenia vybaví s Oddelením životného prostredia Skrášľovací spolok Partizánske, o. z čiže my.
 3. si si kúpil schválený strom/stromy
 4. a v rámci apríla ich vysadil na určené miesto. Vyznačené bude dreveným kolíkom s názvom tvojho stromu.
 5. si sa o strom staral, polieval ho až kým sa nezakorení a nezabudol na neho až do mrazov.

Kto všetko sa môže prihlásiť:

 • jednotlivec
 • rodina
 • občianske združenie
 • firma
 • úrad
 • škola
 • trieda
 • skupina kamarátov
 • susedia
 • ľudia, ktorí majú vzťah k Partizánskemu (rodáci, návštevníci, bývalí študenti škôl v Partizánskom, ľudia, ktorí tu pracovali, prežili časť svojho života, ľudia, ktorým sa páči Partizánske…)

Dôvody pre zasadenie stromu:

 • vyššie uvedené
 • ako pamiatka na príbuzného
 • pamiatka na udalosť rodinnú, firemnú, kamarátsku
 • pretože sa mi pýta strom na konkrétne miesto
 • mám rád stromy
 • páči sa mi zelená farba
 • pretože sa hlásim v Partizánskemu a usadil som sa tu
 • chcem pomáhať
 • chcem po sebe zanechať zveľadenú zem…

Benefity, ktoré ti prinesie sadenie stromov:

 • dávaš príklad svojim deťom, rodine a okoliu, dokonca okoloidúcim počas výsadby
 • stráviš čas aktívne a pre dobrú vec
 • výhodne investuješ svoje financie
 • vieš, čo po tebe na Zemi ostane
 • upevňuješ väzby s tými, ktorí ti prídu pomôcť

Vieš o lepšej investícii pre naše deti?

Ďakujeme Ti za to, že sa pridáš do tvorby budúcnosti.

Prosím, prihlás sa s už vybranou lokalitou do konca marca 2020.

jeseň 2019

V októbri a novembri 2019 bolo obyvateľmi Partizánskeho vysadených 32 stromov v rámci Zakoreňujem sa v Partizánskom. Vysadené boli: lipa 3 kusy, magnólia 4 kusy, jaseň 1 kus, hrab 1 kus, stĺpovitá sakura 2 kusy, platan 2 kusy, dub 4 kusy, javor 3 kusy, ginko biloba 1 kus, orech 1 kus, ovocné stromy 10 kusov.

Stromy boli vysadené v týchto lokalitách: 19 stromov v mestskej časti Centrum, 2 stromy v mestskej časti Luhy I, 2 stromy v mestskej časti Luhy II, 1 strom v mestskej časti Štrkovec, 7 stromov v mestskej časti Šípok, 1 strom v mestskej časti Veľké Bielice.

Za rok 2019 bolo v rámci iniciatívy Zakoreňujem sa v Partizánskom vysadených 57 stromov. Ďakujeme za výbornú spoluprácu oddeleniu životného prostredia Mestského úradu v Partizánskom a všetkým, ktorí sa do našej iniciatívy zapojili.

Našli sme desať donorov pre desať historických dlhovekých ovocných stromov, ktoré budeme tento mesiac vysádzať do Baťovianskej záhrady ako špeciál pre deti. Celkovo ide o 19 detí, súrodenci si zasadia jeden strom spolu kvôli väčšiemu záujmu, ktorý v novembrovej výsadbe nevieme uspokojiť. Ďalšia výsadba prebehne na jar, o aké druhy stromov pôjde budeme najneskôr vo februári informovať. Ďakujeme za záujem a konkrétnu pomoc, vážime si to.

jar 2019

V apríli 2019 sa v rámci Zakoreňujem sa v Partizánskom začalo zakoreňovať 25 stromov. Do iniciatívy sa zapojilo 17 rodín, jedna trieda materskej školy, dve občianske združenia a evanjelický farár, ktorý roky pôsobil v Partizánskom. Niektorí sadili viac ako jeden strom.

Stromy boli vysadené v týchto lokalitách: 15 stromov v mestskej časti Centrum, 1 strom v mestskej časti Luhy I., 2 stromy v mestskej časti Luhy II., 5 stromov v mestskej časti Štrkovec, 2 stromy v mestskej časti Veľké Bielice.

Vysadené druhy stromov: hrab 1 kus, lipa 8 kusov, tulipánovník 1 kus, javor 3 kusy, buk 3 kusy, platan 1 kus, dub 2 kusy, borovica 1 kus, smrek a jedľa spolu 5 kusov.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili, ste vzácni ľudia.

Pri tejto aktivite spolupracujeme so záhradným centrom Creative s.r.o.

Zasadenie stromu na verejných priestranstvách v Partizánskom podlieha schvaľovaniu na Oddelení životného prostredia Mestského úradu a podarilo sa nám vytvoriť dobrú a férovú spoluprácu. Komunikáciu medzi Oddelením životného prostredia a “zakoreňovačom” zastrešuje Skrášľovací spolok Partizánske, o.z.